kysuce_pocasie

Začala sa búrková sezóna!

Dňom 1.4 oficiálne štartuje búrková sezóna v strednej Európe a končí sa až 30.9.Toto obdobie je charakteristické najmä vývojom veľmi rozsiahlej a veľkej kopovitej oblačnosti.V týchto dňoch už je jarné slnko dostatočne silné nato, aby prehrievalo zem a pri dostatku vlahy a vyššej teploty sa vytvorila búrka.

Prečo sú prehánky a búrky častejšie v letnom polroku, než v zimnom?

Nuž, môže zato nestabilné (labilné) zvrstvenie atmosféry, keď sa vzduch v prízemnej vrstve zohrieva na toľko, že môže byť vynášaný v tkz. bubline pomocou termických síl do vyšších výšok. Tam dosahuje kondenzačnú hranicu a vytvára sa oblak, z ktorého neskôr vypadávajú zrážky. Túto oblačnosť nazývame kopovitá, tvoria sa takzvané "barančeky". Tieto zrážky (kontinentálne), neprinášajú novú vlahu z oceánov a morí, ale len na kontinente prenášajú vlhkosť z jedného miesta na druhé = búrky z tepla.

Od tohto dňa sa budeme s búrkami stretávať čoraz z častejšie, k búrkam, ktoré sa tvoria z tepla pribudnú búrky, ktoré budú vznikať na frontoch. Bude to spôsobené tým, lebo sa atmosféra bude ešte viac zohrievať a spôsobia to najmä veľké teplotné rozdiely pred frontom a za frontom, pretože chladná masa vzduchu vytláča do výšky teplý vzduch pred frontom, čo spôsobuje nárast búrkovej oblačnosti. V roku 2010 na Kysuciach vo výraznej prevahe panovali búrky, ktoré sa vyskytli na frontoch. Naopak, v roku 2009, zase prevažovali búrky z tepla nad búrkami na fronte.

Búrky sú veľmi nebezpečné!
Búrka, je pre mnohých z nás veľmi nebezpečná. Počas búrky sa totižto vyskytujú nebezpečné javy ako napr. krupobitie, silné zrážky, silné nárazy vetra a nie sú vylúčené ani tornáda! Avšak taktiež si musíme dávať pozor na silnú bleskovú aktivitu, ktorá nás môže výrazne ohroziť a to najmä na horách. Podľa vedeckých výskumov, človek má 90 percentnú šancu prežiť zásah bleskom, ale ja by som to nepodceňoval, lebo nikdy neviete, ktorý blesk kde udrie.

pripravil: Blažek O.


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí